Smanjen udio nekvalitetnih kredita

Bez autora
May 17 2015

Nekvalitetni krediti i potraživanja (NPL) banaka u Crnoj Gori u prošloj godini su iznosili oko 402,1 milion eura i njihov udio u ukupnim smanjen je 1,6 procentnih poena u odnosu na kraj 2013. Prema podacima iz Izvještaja o radu Savjeta za finansijsku stabilnost, udio bruto nekvalitetnih kredita i potraživanja u ukupnim bruto kreditima i potraživanjima prošle godine je iznosio 16,8 odsto. „Bruto krediti i potraživanja koji kasne s otplatom više od 30 dana takođe bilježe pad učešća, sa 20,5 odsto na 19,9 odsto, uz iznos od 475,6 miliona eura“, navedeno je u Izvještaju. Tokom prošle godine, kako je ocijenjeno, kvalitet kreditnog portfolija banaka je unaprijeđen, ali kreditni rizik je i dalje izrazito visok i predstavlja ključni rizik u bankarskom sistemu.

Nekvalitetni krediti i potraživanja (NPL) banaka u Crnoj Gori u prošloj godini su iznosili oko 402,1 milion eura i njihov udio u ukupnim smanjen je 1,6 procentnih poena u odnosu na kraj 2013.

Prema podacima iz Izvještaja o radu Savjeta za finansijsku stabilnost, udio bruto nekvalitetnih kredita i potraživanja u ukupnim bruto kreditima i potraživanjima prošle godine je iznosio 16,8 odsto.

„Bruto krediti i potraživanja koji kasne s otplatom više od 30 dana takođe bilježe pad učešća, sa 20,5 odsto na 19,9 odsto, uz iznos od 475,6 miliona eura“, navedeno je u Izvještaju.

Tokom prošle godine, kako je ocijenjeno, kvalitet kreditnog portfolija banaka je unaprijeđen, ali kreditni rizik je i dalje izrazito visok i predstavlja ključni rizik u bankarskom sistemu.

„Prošle godine nije bilo većih prodaja aktive, što je bilo posebno izraženo u prethodnih pet godina, tako da pad nivoa nekvalitetnih kredita i potraživanja predstavlja stvarni napredak. Međutim, nelikvidnost crnogorske privrede je i dalje visoka, što će se u narednom periodu vjerovatno manifestovati tako da će banke nastaviti politiku obazrivog kreditiranja“, smatraju u Savjetu za finansijsku stabilnost.

U ovoj godini, kako su naveli, pozicija dijela privrede koji je vezan za kapitalne investicije mogla bi vidno da se poboljša, a pozitivni efekti bi se dijelom prelili u druge oblasti.

„To bi posljedično moglo u određenoj mjeri poboljšati i stanje u bankarskom sektoru, u vidu boljih naplata kredita“, očekuju u Savjetu.

Banke su, prema Izvještaju, i tokom prošle godine održavale značajan nivo portfolija restrukturiranih kredita, iako se iznos bruto restrukturiranih kredita smanjio 10,9 odsto na 378,6 miliona eura, dok je njihovo učešće u ukupnim kreditima smanjeno 1,7 procentnih poena na 19,4 odsto.

Racio pokrivenosti bruto nekvalitetnih kredita i potraživanja je nešto viši u odnosu na kraj 2013. godine i iznosi 39,5 odsto prema 39,1odsto, što je i dalje relativno niska poktivenost. Racio neto nekvalitetnih kredita i potraživanja prema kapitalu je povoljniji na kraju prošle godine, pošto je pao sa 68,7 odsto na kraju 2013. godine na 54,8 odsto, kao rezultat smanjenja nekvalitetnih kredita i povećanja kapitala.

Savjet je ocijenio da privreda i dalje predstavlja najveći izvor kreditnog rizika.

Na kraju prošle godine učešće bruto kredita čija otplata kasni više od 30 dana kod preduzeća je i dalje vrlo visoko u poređenju sa sektorom stanovništva – 29,2 odsto prema 14,2 odsto.

„Veći nivo kredita koji kasne kod privrede u odnosu na stanovništvo nije neuobičajena situacija, budući da je sektor stanovništva, zbog drugačijeg tipa obezbjeđivanja kredita, kao i zbog neraspolaganja ograničenom odgovornošću, primoran da bude disciplinovaniji“, objašnjeno je u Izvještaju.

Pored toga, kako se dodaje, u aktuelnom crnogorskom slučaju uzroke bi trebalo tražiti u strukturi privrede (orijentisanost na uvoz i crnogorsko tržište), odnosno u problemima u određenim sektorima čije se funkcionisanje u značajnoj mjeri zasnivalo na prilivima sa finansijskog računa platnog bilansa, a imajući u vidu da su ti tokovi u posljednjih pet godina u padu.

„S druge strane, značajan dio zaposlenih radi u državnom sektoru, čija pozicija tokom istog perioda ipak nije bila toliko poljuljana, najviše zahvaljujući mogućnosti zaduživanja tog sektora iz inostranstva“, navedeno je u Izvještaju.

Savjet je ocijenio da je generalno, prošlu godinu karakterisala visoka likvidnost bankarskog sektora.

„Novčana sredstva su zabilježilaveliki rast, od čega se veliki dio odnosio na sredstva na računima u inostranstvu, dok je, sa druge strane, kreditna aktivnost bila slabija. Likvidna aktiva je na kraju prošle godine učestvovala sa 22,2 odsto u ukupnoj aktivi i iznosila je 697,2 miliona eura, što je rast od 17,9 odsto u odnosu na kraj 2013“, navedeno je u Izvještaju.

Pokrivenost kratkoročnih obaveza likvidnom aktivom zabilježila je slično kretanje, i na kraju prošle godine iznosila je 35,7 odsto. Likvidna aktiva je imala ogroman rast tokom trećeg kvartala, najviše zbog rasta stanja na računima kod banaka u inostranstvu (depoziti po viđenju). Slično prošlogodišnjem kretanju, likvidna aktiva se u četvrtom kvartalu smanjila uglavnom zbog promjena na istom računu.

„Rizik promjene kamatne stope u smislu trgovačkih aktivnosti gotovo da ne postoji u bankarskom sektoru Crne Gore, budući da su trgovačke pozicije koje bi promjena kamatnih stopa pogađala zanemarljive“, smatraju u Savjetu.

Bankarski sektor je ostvario pozitivan finansijski rezultat u prošloj godini, u iznosu od 23,8 miliona eura.

U Izvještaju se podsjeća da je deset banaka godinu završilo sa dobitkom dok su dvije poslovale negativno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik